Kamishibai - już wiemy, co to znaczy

W środę 2 kwietnia odwiedził nas bardzo miły gość – mama Dominika, naszego kolegi z grupy.

Pani Małgosia pracuje w bibliotece multimedialnej, gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Pokazała nam, jakie wspaniałe prace wykonują tam dzieci.

Następnie zapoznała nas z japońską techniką teatralną kamishibai. Jest to papierowy teatr obrazkowy. Można go porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują piękne ilustracje.

Pani Małgosia przyniosła ze sobą tajemniczą skrzyneczkę – drewniany parawan z okienkiem. Prezentując w nim plansze z obrazkami opowiedziała nam trzy piękne bajki.

Pierwsza bajka pt. „Groszki" wprowadziła nas w świat roślin i ich rozwoju od nasionka do roślinki.

Druga, wcześniej nam znana „Księżniczka na ziarnku grochu" opowiedziana w formie kamishibai, podobała nam się jeszcze bardziej. Dostarczyła pięknych, artystycznych wrażeń.

„Szukając Marudka" – trzecia bajka, którą obejrzeliśmy tego dnia, to wzruszająca opowieść o przyjaźni chłopca Leosia i jego pupila, psa Marudka.

 

Rozmawiając na temat ostatniej bajki, przećwiczyliśmy bezpieczną pozycję ciała, przyjmowaną w przypadku ataku obcego, agresywnego psa. Już wiemy jak bezpiecznie należy się zachować w takiej sytuacji.

Spotkanie z mamą Dominika było dla nas bardzo ciekawe i pouczające, dlatego na koniec, w podziękowaniu za wizytę, zaśpiewaliśmy naszemu gościowi wiosenną piosenkę.