"Woda, woda zdrowia doda"

Na przełomie marca i kwietnia w naszej grupie realizowany był projekt edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę”. W ramach projektu odbyło się wiele ciekawych zajęć, które uświadomiły nam, jak wielkie znaczenie dla przyrody i dla nas ma woda. I tak np.:

Wysłuchaliśmy opowiadania o Zdrojku, Zosi i Krzysiu. Dowiedzieliśmy się, jaki problem w przedszkolu miał Krzyś i jak Zosia pomogła w jego rozwiązaniu:

Następnie rozmawialiśmy przy tablicy dydaktycznej „Pijemy wodę” – o roli wody dla życia na ziemi:

Zabawy z globusem pokazały nam, że wody na świecie jest naprawdę dużo...

...ale Pani powiedziała, że wody pitnej jest mało. Dlatego w łazience ćwiczyliśmy, jak oszczędnie z niej korzystać:

Rozmawialiśmy o tym, że wodę należy oszczędzać, ponieważ jest niezbędna do życia ludziom, zwierzętom i roślinom. Po tych zajęciach wykonaliśmy „kropelkowego ludzika”:

Wysłuchaliśmy bajki „Fabryka wody”. Dowiedzieliśmy, jak radzą sobie z niedoborem wody zwierzęta na pustyni:

Kolorowaliśmy krople wody, które potem wykorzystaliśmy do zestawu zabaw ruchowych:

Bardzo lubimy zabawy ruchowe. Bawiliśmy się w „Slalom rzeczka”, Chlup – do kałuży”, „Żabki – do jeziora” i „Chwyć kropelkę”:

Oglądaliśmy miny skrzata. Zastanawialiśmy się, które miny pasują do sytuacji, gdy skrzatowi chce się pić, a jakie robi miny, gdy zaspokoi pragnienie:

Nauczyliśmy się piosenki „Bez wody żyć się nie da”. Nazywaliśmy nastrój piosenki: wesoła – smutna. Wykonywaliśmy ją wspólnie z miną uśmiechniętą i poważną:

Były też zagadki i zajęcia rytmiczno-muzyczne:

Wykonaliśmy pracę plastyczną „Wiosenna łąka”, w której wykorzystaliśmy pokolorowane wcześniej kropelki oraz chmurki i słoneczka:

Wiemy już, że woda jest cennym skarbem. Dlatego w przedszkolu pijemy ją często... razem, bo razem smakuje jeszcze lepiej: